wz
turistika.jpg, 78kB
Boskovický hrad 2.

Rod Pouilly má svůj původ prokazatelný již k roku 1395. Albert-Louis de Pouilly P1510670_small.JPG, 16 kBs rodinou odešel z Francie v roce 1790, v roce 1796 přijal on a jeho synové jméno Mensdorff podle obce v hrabství Roussy v Lucembursku. Jeho vnuk, Alfons Fredrich Mensdorff-Pouilly (1810-1894) se oženil v roce 1834 s Terezií Rosou Františkou z Dietrichsteina, dědičkou boskovického panství.
     Po její smrti v roce 1856 se stal majitelem panství, které rod vlastnil až do roku 1948, aby pak začátkem 90tých let minulého století ve vlastnictví pokračoval...
     Při návštěvě hradu si můžete prohlédnout obnovený sklep. Další sklepy se nacházejí pod celým jižním palácem a byly důležitou a neoddělitelnou součástí hradu. Pokud by bylo město a okolí obléháno, "stáhlo" by se obyvatelstvo do prostorů v hradu. Ve sklepích se uchovávalo velké množství potravin a P1510676_small.JPG, 8 kBtekutin. Díky tomuto faktu by tak případně obyvatelstvu nevadilo ani několik měsíců trvající obléhání hradu.
     Z hradu se naskýtají krásné výhledy, stojí totiž na velmi výhodném místě, kudy vedla Trstenická stezka, která odtud pak odbočovala směrem na Jevíčko. Vládne zde klid a pohoda, příroda se snaží získat zpět lidmi "zabrané" území. Pokud si sem zajdete, určitě nebudete litovat.
     Pokud se chcete projít v okolí hradu, doporučuji vám "Hradební okruh", který je dlouhý 5 kilometrů a prochází i Pilským údolím. Pokud se nechcete vracet k vlakovému či autobusovému nádraží, můžete se pěšky vydat k vlakové zastávce ve Skalici nad Svitavou.