wz
turistika.jpg, 78kB
Hruboskalsko

Hruboskalsko je pro turisty velmi atraktivním prostředím. Pokud budete dodržovat Naučnou stezku, dostanete se od zámku na Hrubé Skále až k rozhledně Hlavatice. Po trase je několik informačních cedulí. Na jedné z nich, kterou najdete o ve skalní oblasti Kapelník si můžete přečíst informace o horolezectví v této oblasti:

"Horolezci k výstupu na vrchol skal využívají pouze vlastní sílu a obratnost a přirozeně rovností skalního povrchu. Lano je používáno jen pro jištění a sestupy (slaňování). K jištění se na skalách používají smyčky a pevně osazené kruhy."
     Horolezecky je oblast využívána od přelomu 19. - 20. století, kdy sem zajížděli němečtí lezci. Hruboskalsko se stalo kolébkou českého horolezectví. V roce 1997 oslavilo 100 let od svého vzniku.
     Zdejší pískovec je měkký a malým množstvím tmelu. Je-li skála mokrá, pak ztrácí pevnost a dochází k jejímu poškozování. Proto je za vlhka lezení zakázáno."

    Většina horolezců má ke krajině Českého ráje vřelý vztah a nemalou měrou se podílí na opravách cest ve skalním městě. V Hruboskalsku můžete navštívit také symbolický hřbitov horolezců při úpatí Nekonečné skály v Dračích skalách, který tu vznikl na počátku 70tých let. Nejvíce vás ale určitě zaujme Mariánská vyhlídka na skalním bloku nedaleko symbolického hřbitova. Za dobrého počasí z ní můžete vidět skalní útvary Hruboskalska, Hrubou Skálu, Trosky a jejich okolí či údolí Libuňky. A jelikož tu vede několik turisticky značených tras, záleží pak už jen čistě na vás, kudy půjdete dál. Dobrou variantou, mimo jiné, je, zajít se podívat na okraj Hruboskalské plošiny, hrad Valdštějn odsud uvidíte jako na dlani.