wz
turistika.jpg, 78kB
Lázně Bělohrad - Pecka

Dnes se projdeme z Lázní Bělohrad na Pecku a pokocháme se vyhlídkou na Podkrkonoší a část Krkonoš. Po procházce po Lázních Bělohrad můžeme "vyrazit do terénu". Cestou k lesu dojdete na místo, ze kterého je nádherný výhled na Lázně Bělohrad, Zvičinu a kde se můžete inspirovat k dalšímu výletu - výhledem na v dálce se lesknoucí siluetu kostelíka v Byšičkách. Po projítí lesem po poměrně zdevastované cestě (pokud jdete s kolem za deště, je to docela problematické), se dostanete do vsi Bukovina (1412). Na jejím konci se nachází Štemberkova P1350844_small.JPG, 13 kBvyhlídka. A na informační tabuli jsem se dočetl, že z ní je jeden z nejkrásnějších vyhledů na Podkrkonoší. Z Bukoviny pocházeli rodiče R. V. Raise a je tu zachována i řada roubených chalup, dřevěná zvonička a socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století.
     O Štemberkově vyhlídce vám opíši text z informační tabule, protože bych to sám nenapsal lépe. Škoda jen, že tu nevyšly plány s výstavbou rozhledny - ale pokud se projdete po louce, to své rozhledové místečko si určitě najdete... U vyhlídky samotné je pak další text a orientační mapka, případně se tu můžete i posadit a rozbalit mapu svou.
 
"Štemberkova vyhlídka leží v nadmořské výšce 531 metrů. Z vyhlídky je nádherný rozhled na celé panorama Krkonoš, které se odtud zdají na dosah ruky. Jižním směrem se rýsuje Bradlec, Kumburk, Tábor, Kozákov a Ještěd, severozápadním směrem Novopacko, Staropacké hory, severně je Čistecká hůra, Krkonoše se Sněžkou, severovýchodně Rýchory a východně Zvičina. Hluboko pod strání na vrchu můžeme spatřit dávné sídlo Kryštofa Haranta z Polžic - Pecku"