wz
turistika.jpg, 78kB
Loučeň

Na místě, kde kdysi stávala starší tvrz z roku 1704 byl postaven krásný barokní zámek. Jedná se o barokní trojkřídlou budovu a k severnímu křídlu je připojen kostel Nanebevzetí Panny Marie (1710-13). V zámeckém parku pak najdete Detail z dobové fotografie za začátku minulého stoletíněkolik velmi hodnotných barokních plastik a dvě původní sochy. Únos Sabinek a Aenaeas prchající z hořící Troje. Musím také napsat, kde že se Loučeň se zámekem nachází. Je to asi dvanáct kilometrů severně od Nymburka a leží v nadmořské výšce 195 metrů. Do roku 1906 to byla jen malá ves, ale v tomto roce se to změnilo...stala se městysem s právem znaku. Je to velmi kouzelné místo, kde najdete hodně slušných a ochotných lidí. Čiší tu všude pohoda..
    Osada byla nazvána pravděpodobně podle vztahu místa k lovu, které bylo vyhlášeným místem a již roku 1223 je známé jméno rytíře Předslava z Loučeně. Po Bílé hoře získali zkonfiskovaný majetek Valdštejnové...a pak už přišel výše zmíněný rok 1704 a počala výstavba zámku. Od konce 19. století se obec začala rozrůstat a po roce 1945 přešel zámek i majetek dosavadních majitelů Thrun-Taxisů pod národní správu. Okolí Loučeně je nejhezčím místem v oblasti Nymburka směrem na Mladou Boleslav a jsou tu ideální podmínky jak na turistiku, rekreaci a relaxaci, především na cykloturistiku.
     V hlavní budově zámku se pořádají rauty, recepce, svatby, firemní večírky. Zkrátka na co si jen vzpomenete. Zámek se postupně rekonstruuje a časem se určitě dostane do bývalé krásy. Zámecký hotel Maxmilián se nachází hned vedle parku a poskytuje kvalitní ubytování. Ještě se ale vrátím do romantického anglického parku, kde mne zaujala dřevěná lávka přes příkop a vedle něj stojí romantický Domeček knížete Alexandra. Je hrázděný s dvoupodlažním apartmá. Pod balkonem zámku stojí vzácný strom liliovník tulipánokvětý, který má neuvěřitelných 150 let. Z balkonu je vidět na blízké okolí...Polabí, vrch Chotuc, Oškobrh a z části i Český ráj.