wz
turistika.jpg, 78kB
Rozhledna
Mackova hora

Asi kilometr západně od Nového Strašecí byla postavena v nadmořské výšce necelých 500 metrů kovová telekomunikační věž. Je vysoká 36 metrů a jedná se o trubkový stožár „ovinutý“ schodištěm, který má ve výšce 21 metrů (do které vystoupáte po 98 točitých schodech) vyhlídkovou plošinu. Rozhledna patří mezi ty pohledově hezčí, o čemž svědčí výsledky ankety o tu nejhezčí ve středu Čech.
    Rozhledna není celoročně otevřena, takže si musíte před její návštěvou zjistit otevírací hodiny. Dá se k ní dojít cestou přímo od nádraží nebo z centra Nového Strašecí polní cestou. Osobně jsem si to trochu ztížil, protože jsem se vydal cestou, která vedla kolem účelového letiště. Chtěl jsem se nejprve podívatP2400149_small.jpg, 10kB na zajímavou kapli, stojící u cesty před chatovou oblastí. Vypadá velmi zajímavě, o její historii jsem zatím nic nezjistil. Horším faktem ale bylo, že i když byla rozhledna velmi blízko, nebylo se k ní možné dostat s této strany. A to díky neschůdnému terénu, poli s řepkou a chatové oblasti… Obešel jsem celé pole a vydal se tou správnou cestou.
    Pokud je hezké počasí, můžete z této rozhledny otevřené 5. května 2001 vidět blízké i vzdálené okolí. Je to především Nové Strašecí, Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, Přírodní rezervace prameny Klíčavy, Louštín s Kozím hrádkem (na jeho vrcholu se nachází zbytky hradu) a vrch Žalý. Jedná se o oblast Džbánské tabule, nacházející se severně od Nového Strašecí.
    Dalším viditelným místem je Přírodní rezervace louky v oboře Libeň. V ní se nachází P2400110_small.jpg, 7,9kBdalší rybníky na Lipinském potoce. Obec Mšecké Žehrovice je známá především díky nálezu opukové hlavy keltského boha. Za dobré viditelnosti se v dálce tyčí Říp, Lovoš, Milešovka a Klínovec. V případě, že dorazíte bez připravených informací, je na rozhledně několik informačních tabulí a u každého popisu vidíte i mapku.
    Například v popisu Klíčavy se můžete dozvědět, že tento potok pramení v lesích jihozápadně od vrchu Žalý (506 m.). V horní části se potoku říká Strouha. V blízkosti Nového Strašecí byly na Klíčavě vybudovány čtyři rybníky. Podnádražní, který se jmenuje Nový rybník I., Údolní (Nový rybník II.). Dále Podhorní I. a Podhorní II. (kterým se tu říká Podhůrky). Jižněji na okraji křivoklátských lesů leží průtočný Pilský rybník. Všechny tyto rybníky leží v druhém ochranném pásmu vodárenských zdrojů. Historickým faktem je, že se v Horní a Dolní Kracli v okolí rybníčků koncem roku 1620 uskutečnila bitva stavovských a císařských vojsk. Bylo to ještě před rozhodující bitvou na Bílé Hoře.
    Co Vás ještě může zaujmout je oblast Pecínova (Hořkovec). Je zde vytěžená oblast, v níž se nachází rozsáhlé ložisko lupků. V okolí Nového Strašecí se nachází oblast s černým uhlím. Díky tomuto faktu se tu nachází lupek a žáruvzdorné jílovce. Obojí se tu těží lomovým způsobem. Oblast lomu by měla být postupně znovu zakrývána.
    Když vám zbyde ještě čas, můžete se za poznáním blízkého okolí vydat po Naučné stezce Novostrašecko, která je dlouhá 12 kilometrů. Má sedmnáct zastávek a první zastavení stojí přímo u vlakového nádraží.