wz
turistika.jpg, 78kB
ZOO Olomouc 1.

Pokud chcete v jeden den navštívit jedno z největších měst na Moravě i Zoologickou zahradu, raději si rozložte tuto možnost na dva dny. Zoologická zahrada se totiž nenachází přímo v Olomouci, ale několik kilometrů od ní v dosahu MHD. Na necelých 43 hektarech si na Svatém Kopečku můžete v klidu prohlédnout velké množství různých zvířat. A nejen to, v areálu zahrady stojí od roku 1972 kovová, 32 metrů vysoká rozhledna.
     S výstavbou zahrady se začalo v roce 1952. Nejstarším stavbou, která po rekonstrukci stojí dodnes, je pavilon opic. Nejnovější pak průchozí výběh makaků červenolících. Také velké akvárium, ve kterém jsou k vidění dva druhy menších žraloků.
     Při mé návštěvě obdivovali návštěvníci nejvíce prostory obydlené lvem barbarským. Je tu totiž k vidění trojice jeho mláďat. Tento lev má velmi hustou hřívu a velikostně je ze všech druhů lvů největší. Ve volné přírodě je již úplně vyhubený, takže pokud tento druh některá zahrada má, pochází z chovu marockého krále.
     Další zajímavostí zahrady je pavilon žiraf, kde se můžete těmto dlouhokrkým zvířatům podívat doslova přímo do očí. Žirafa Rothschildova patří mezi největší poddruh žirafy, dosahuje výšky až šesti metrů a váhy kolem 500 kilogramů. Z vyhlídkové terasy pavilonu se můžete také podívat na adaxe nubické a stádo zeber Chapmannových.
     Pokud máte štěstí, můžete obdivovat krásu nejrychlejšího savce naší planety, geparda. Ačkoliv má toto zvíře ve volné přírodě velmi velké teritorium, bývá velmi tolerantní a nevadí mu, když mu sem tam jiný jedinec tímto prostorem projde.