wz
turistika.jpg, 78kB
Ostrá

Necelých 35 kilometrů od Prahy směrem na Nymburk leží obec Ostrá. V roce 1999 tu na místě bývalé skládky za účelem rekultivace vznikla stavba historického centra středověké vesnice. Můžete se tu setkat a prakticky seznámit s dávnými řemesly. Za u pokladny prodávané groše si můžete vyzkoušet vyrobit například svíčku, umotat vlastní provaz, vytočit na hrnčířském kruhu svou vlastní misku či hrnek nebo džbánek.
    U mydláře zase vytvarovat svou mýdlovou kouli z hmoty obsahující vločky z olivového a kokosového oleje. Zručnost dráteníka oceníte při pokusu odrátovat kamínek, rýžovat zlato v praxi také není vůbec žádná sranda. K výrobě ručního papíru je potřeba mohutných okovaných dřevěných kladiv - které dělají neuvěřitelný rámus. Zkrátka se tu setkáte s hrnčíři, dráteníky, kováři - uvidíte provazníky, tkalce, svíčkaře, truhláře, lékárníky, kameníky a mnoho dalších řemeslníků.
    Když si projdete celou středověkou vesnici (pozor na hladomornu) - můžete vejít branou na plochy zahrad, které se rozprostírají na ploše 22 hektarů. Tyto zahrady jsou obhospodařovány ekologicky bez použití chemických přípravků. Na celé ploše se prolínají okrasné a produkční plochy.Zajímavostí určitě je, že tu najdete tři druhy malých bludišť - po kterých se můžete projít a vyzkoušet si svou trpělivost.

Navštivte historii od 30. dubna do 24. září každý den kromě pondělí
Duben, květen, červen a září:  10 - 16 hodin
Červenec a srpen:   10 - 17 hodin