wz
turistika.jpg, 78kB
Rájec - Jestřebí 2.

K zámku patří krásný, ze tří stran jej obklopující, asi třináctihektarový park. P2420349_small.JPG, 15 kBTím se můžete volně procházet. Romantický krajinářský park má terasy a parter s vodní kaskádou. V parku můžete obdivovat jeho francouzskou část s bazénem, park pod svahem u zámku. Také romantický park s loukou, rybníkysa vodopádem. Dle pamětníků jsou tu ale původní jen některé stromy, protože ze byl zřízen na konci druhé světové války zajatecký tábor. Navíc zde pak bylo dobudování ještě letní kino.
     Jedním z majitelů byl Hugo František Salm (1776-1836), syn Karla Josefa. Jako jediný z jeho dětí se dožil dospělosti. Byl to zajímavý člověk, vlastenec a lidumil, významný vědec a ekonom. Jeho kmotrou byla Marie Terezie. Uměl několik řečí a plynně ovládal i češtinu. Byl P2420397_small.JPG, 15 kBzakladatelem několika továren (svého času pracoval jako řadový zaměstnanec továrny, aby si zjistil některá důležitá fakta výroby) a iniciátorem zavedení železniční tratě do Rájce. Tento sběratel obrazů byl také zakladatelem cukrovaru (prvního na Moravě), přádelny lnu a také i výrobny umělecké litiny. Co je ale raritním faktem je to, že se v srpnu roku 1808 vydal s expedicí do tehdy ještě neprozkoumané Macochy.
     U vchodu do zámku je k vidění litinová socha Josefa II. která byla ve své době jednou z nejvíce odlévaných soch. A je k vidění v poslední době nejen na území Moravy, ale také na území Českém. Této soše může konkurovat snad jen "Dívka s vázou".
     V Rájci nad Svitavou stojí zajímavý kostel Všech svatých. Původně tu podle údajů stával románský kostelík. Jednolodní stavba s boční věží bývala původně gotickou stavbou, byla ale přestavěna do renesanční podoby. Před kostelem stojí socha archanděla Rafaela (1749).