wz
turistika.jpg, 78kB
Rozhledna
Velká Buková

Turistickou rozhlednu, která je označována za jednu z nejkrásnějších dřevěných staveb roku 2010 najdeme v obci Velká Buková. Tato obec má asi 250 obyvatel a nachází se nedaleko hradu Křivoklát v nadmořské výšce 435 metrů.
     Obec Buková byla založena v první polovině 16. století a první písemná zmínka o ní pochází z roku 1556. Za časů vlastníků křivoklátskéhoP1810326_small.jpg, 13 kB panství, hrabat z Valdštejna a Knížat z Fürstenberka se tu dokonce dobývala síra, potřebná k výrobě střelného prachu. Velká Buková vznikla tak, že se spolu spojila ves Buková, osada Malá Buková a osada Kalubice.
     Jelikož je z horní části Velké Bukové překrásný výhled na Křivoklátskou vrchovinu a Kralovickou pahorkatinu, Národní přírodní rezervaci Týřov a Velkou Pleš, okolí řeky Berounky, rozhodla se Obec Velká Buková v roce 2008-09 vystavět na tomto místě turistickou rozhlednu. Ta byla slavnostně otevřena 28. září 2009, kdy její provoz zahájila přestřižením pásky nejstarší obyvatelka Velké Bukové.
     Rozhledna je vysoká 14 metrů a vede na ni celkem 74 schodů (jeden dřevěný, 16 kamenných; a 57 kovových roštových). Dřevěná (modřínová) stavba má trojúhelníkový půdorys a stojí na kamenném základu. Pro lepší orientaci jsou na vrcholu panoramatické cedule.
     Pokud byste chtěli vědět, kolik stavba takovéto rozhledny stojí, je to 5 777 386 Kč. Pokud někdy zavítáte na Křivoklátsko, zajděte se sem podívat. Fotografie z výstavby rozhledny, otevírací dobu a další zajímavé informace naleznete zde.